Diskusné fórum o certifikácii, vzdelávaní, programe Leaklog a iných činnostiach zväzu.
Nie ste prihlásený.
Stránky 1
Zdravim, su nejake negativa pri vakuovani chladiaceho okruhu pri nizkych vonkajsich teplotach pod 5°C. Jedna sa o relaitvne maly chladiaci okruh ( tepelne cerpadla tipu "split" ) kde max. mnozstvo chladiva R410A je do 3,5 kg.
dakujem
Naposledy upravil peterkudlac (13.1.2021 12:34:54)
Offline
Vákuovanie pri teplotách pod 5°C a nižších sa neodporúča. Norma STN EN 378-4 priamo takéto obmedzenie neuvádza. Ak sa studený systém pri vákuovaní najmä s vývevou s vyšším výkonom ďalej ochladzuje, môže prísť í k zamŕzaniu vlhkosti najmä v pórovitých materiáloch (FD), v slepých priestoroch, EV, ... Preto je dôležitá aj postupnosť pri vákuovaní. Bližšie pozri učebné texty SZ CHKT časť 4 Vákuovanie.
Zohriatie konštrukčných častí pred vákuovaním má zmysel, ak sa zohrievajú všetky vákuované priestory.
Pred vákuovaním, zvlášť v chladnom počasí (období), odporúča sa vývevu držať v teple a pred vákuovaním nechať bežať 10 min. pri otvorenom preplachovacom ventile a uzavretom sacom nástavci, aby sa zohriala na prevádzkovú teplotu.
Vo Vašom prípade ide o menší okruh. Odpory v chladiacom okruhu sa ľahšie prekonávajú použitím vývevy s vákuovaním z oboch strán, to znamená zo sacej i výtlačnej respektíve nízko i vysokotlakej strany. Dostatočne nízky obsah neskondenzovateľných plynov a vlhkosti pri evakuácii len zo sacej strany je možné dosiahnuť tak, že vákuovanie sa vykoná v dvoch stupňoch s medzi zapojením vyrovnania tlakov pomocou dusíka.
Pri takomto postupe sa zbytkový vzduch zmieša s dusíkom. Po zriedení dusíkom vyrovnaním tlaku s atmosférickým a pri následnom vákuovaní sa percentuálny obsah cudzích plynov rýchlejšie zníži.
Naposledy upravil 34000836 (14.1.2021 08:58:45)
Offline
Stránky 1